ionCube Nedir ?

ionCube Nedir ?

ionCube bir şifreleyicidir. Ücretle sattığımız script ve yazılımlarımızı ionCube ile şifreleriz ki başkaları tarafından kodlarımız okunamasın ve ücret ödeyerek aldığınız scriptler başkaları tarafından kullanılamasın. ionCube kullanımındaki temel amaç budur. ionCube ile şifrelenmiş bir php dosyasını açtığımıza karşımıza aşağıdaki fotoğrafta görünene benzer satırlar bizi karşılar.

 

 

Tahmin edileceği üzere bu şifrelenmiş kodların php olarak okunması için sunucuda ayrıca bir yorumlayıcıya ihtiyacı vardır. Bu yorumlayıcının adı ionCube Loader’dır. Eğer sunucuda ionCube Loader programının kütüphanesi kurulu değilse bu kodlar php olarak okunamayacağı için şifrelenmiş dosyalar çalışmayacaktır. ionCube Loader programı bu şifrelenmiş dosyayı çalıştırmadan önce yorumlar ve karşılığı olan php kodlarını çalıştırır. 

ionCube Ücretli midir?

ionCube ücretli bir yazılımdır fakat sadece yazılımlarını, kodlarını şifrelemek isteyenler için ücretlidir. Anlaşılacağı üzere yazılım satın aldığınızda sunucunuzda bulunması gereken ionCube Loader programı ücretsizdir.